Neden Kodlama ?

Kodlama şu anda en hızlı büyüyen mesleklerden biri ve gün geçtikçe daha popüler hale geliyor.

Son zamanlarda çocuklara kodlama eğitimi verilmesi tüm dünyanın öncelikli gündemleri arasına girmiştir.

Çocuklara kodlamayı sevdirmek için yapılan etkinliklerin en bilinenlerinden “Kodlama Saati” ne her yıl, dünya çapında yüz milyonlarca öğrenci katılmaktadır.

Amerikalı ebeveynlerin % 90’dan fazlası kodlamanın okul müfredatına eklenmesini istiyor.

“Kodlamayı” duyduğunuzda en yaygın düşünce yazılım veya web sitesi yaratmak olsa da, bu beceri bunun ötesine geçmektedir.

Teknolojinin her geçen gün daha hızlı ilerlediğini göz önüne alırsak, bu parlak gelecek için çocuklarımızın kodlama okur yazarlığını geliştirmek, büyüdüklerinde onlar için çok önemli olacaktır.

Şimdiden teknolojinin dünyayı nasıl şekillendirdiğine tanık oluyoruz. Gittikçe daha fazla iş, en azından bazı temel bilgisayar okur yazarlığını gerektirecektir. Zaman geçtikçe, kodlama becerileri için talepler artacaktır.
Nasıl kodlanacağını bilmek gelecekte iyi ücretli işleri güvence altına alabilir ve bu da vasat işlere “hayır” demek için daha fazla özgürlük demektir. Dolayısıyla çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde daha üst düzey düşünme becerileri kazanmakla kalmazlar, gelecekte heyecan verici ve daha zorlayıcı işler seçme şansı yakalarlar.

Eğitim hızının, teknolojinin ilerleme hızına ayak uyduramaması sonucu, yakın gelecekte milyonlarca programcı açığı oluşacağı ön görülmektedir.

Çocuklar kodlamayı öğrenirlerse, önlerine olasılıklarla dolu bir dünya açılır, yeni çözümler yaratabilirler. Mesela, bir çocuk hoşlanmadığı bir oyunun kodunu tekrar yazıp değiştirebilir. Bu şekilde, gerçek çözümler üretmek için hayal gücü kullanır, yaratıcılıkları ve öz güvenleri gelişir.

Kodlama öğrenmek, yeni bir dil öğrenmekle aynıdır ve en hızlı büyüyen mesleklerden biridir. Tıpkı yeni bir dil öğrenmek veya bir bisiklet sürmek gibi, hayatın ilk yıllarında kodlamayı öğrenmek en iyisidir. Çocukların kodlamayı öğrenmesinin zor olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçekte oldukça kolaydır.

Genç yaşta kodlamayı öğrenen çocuklar, düşünürler ve iyi bir iletişimci haline gelirler. Bu, yaşam boyunca kesinlikle faydalı olacak daha fazla yeniliğe yol açacaktır. Büyüdüklerinde farklı bir meslek dalında ilerlemek istediklerine karar verirlerse de, öğrendikleri mantıksal düşünme yeteneği sayesinde diğer alanlarda da başarılı olacaklardır. Eleştirel düşünme ve problem çözme, bilgisayar bilimleri dışında da oldukça önemlidir.

Hayatta zorlukları küçük parçalara ayırmalıyız, böylece büyük resmi görebiliriz. Kodlama, farklı durumları analiz etmeyi ve neler olabileceğini düşünmeyi gerektirir ve bunu gerçek hayattaki becerilere çevirdiğimizde çocuklar, büyük ve zorlu hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak kararlar almayı öğrenecektir.

Yalnızca akıllı telefonları ve tabletleri kullanmanın yanı sıra kodlama, bu teknoloji odaklı dünyada sahip olunması gereken büyük bir beceridir.

Kodlamaevi.com çocuklara yalnızca kodlamayı öğretmekle kalmayıp aynı zamanda robotik eğitimi ile beraber, kod kullanarak, yaratıcı olma fırsatına sahip oldukları, eğlenceli ve ilgi çekici bir eğitim verir.