Atölye Eğitim Programı

Eğitimlerimizde, çocuklarımızın eğlenceli ve kaliteli vakit geçirerek, oynarken öğrenebilmeleri için Kodlama ve Robotik eğitiminde dünyanın önde gelen eğitim kurumlarının aşağıdaki ürün ve müfredatları Hibrit Eğitim Modeli ile kullanılmaktadır.

Kodlama ve Robotik Eğitmeni – Betül ÖZKUL
mBot

mBot yeni başlayanlar için bir STEAM eğitim robotudur, robot programlamayı öğretmeyi ve öğrenmeyi basit ve eğlenceli hale getirir. Sadece bir tornavida, adım adım talimatlar ve bir çalışma programı ile çocuklar sıfırdan bir robot inşa edebilir ve eğitimde ilerledikçe çeşitli robotik makineler ve elektronik parçalar hakkında bilgi edinerek, blok tabanlı programlamanın temellerini anlayarak, mantıksal düşünme ve tasarım becerilerini geliştirirler. mBot, çocukların hem ellerini hem de beyinlerini meşgul etmelerini sağlar ve aynı zamanda disiplinler arası yeteneklerini kullanmalarını teşvik eder.

LEGO

LEGO Education WeDo 2.0 Temel Set, LEGO parçaları, sınıf dostu yazılım, standartlara dayalı projeleri ve keşif temelli bir yaklaşımı birleştiren uygulamalı bir STEM çözümüdür. İşbirliği düşünülerek tasarlanan her bir Temel Set, iki öğrenciyi destekleyerek, onlara hesaplama düşüncesi ve mühendislik ilkelerini eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde tanıtır.

Bee-Bot/Blue-Bot® ve eğitim içeriğindeki haritalar, çocukların yön kavramı, ileriye dönük akıl yürütme ve hamle yapma becerisini geliştirilerek, çocuğa problem analizi yaptırıp alternatif çözüm yolları üretmesini sağlamaktadır. Programlama becerileri olarak sıralama kavramı üzerinde durup ve buna bağlı olarak da zihinden algoritma kurmayı pekiştirerek eğlenceli bir ortamda kodlamaya giriş yapılması sağlanmaktadır.

cubetto Çocuklara erken yaşta analitik düşünme, sıralama, ayıklama, yineleme ve algoritma oluşturma becerilerini geliştirmede kullanılmaktadır. Oluşturulacak senaryolarla birlikte çocuklara eğlenceli bir kodlama eğitimi verilmesi sağlanmaktadır.

Matatalab eğitim kiti ile çocuklar oyun oynar gibi dokunma, görme ve işitme duyularını kullanarak kodlama öğrenmektedirler. Hayal güçlerini kullanarak bu kit ile yapılabilecek sınırsız olasılıkları kod blokları ile oluşturabilirler, yine kod bloklarını kullanarak robot arabayı kontrol ederek kendi algoritmalarını oluşturabilirler. Yazılan koddan anlık olarak geri bildirim alarak hızlı bir öğrenme süreci elde ederler. Sanat ve matematik eklenti paketleri ile STEM konularını anlama ve problem çözme yeteneklerini geliştirmeleri sağlanacaktır. 

micro:bit İngiltere’de BBC öncülüğünde geliştirilmiş bir mikro kontrol kartıdır. Özellikle ilk ve ortaokul yaşındaki çocukların programlama ve elektroniği kolayca öğrenmelerini sağlamak için üretilmiştir. STEM eğitiminde oldukça geniş bir kullanım ortamına sahip olan micro:bit  kart üzerindeki elektronik donanımları ve ekleyebilecekleri farklı bileşenleri kullanan çocuklar, kodlama ve programlama becerilerini geliştirme imkanı bulmaktadır.

Makey Makey Çocukların günlük nesneleri bilgisayar programlarına bağlamalarını sağlayan elektronik devre kartıdır. Timsah klipsi ve bir USB kablosunu kullanarak bilgisayara klavye hareketi veya fare tıklaması sinyali gönderen kapalı döngüsel elektrik sinyalleri kullanarak çocukların elektronik, elektrik, iletken, yalıtkan nedir sorularına cevap bulmalarını, oyunlaştırma ile sağlamaktadır.

Arduino, kullanımı kolay, çocuklar tarafından kolaylıkla kodlanabilen, açık kaynak (Open Source) bir elektronik prgramlama platformudur. Robotik eğitiminin vazgeçilmez temel bileşenidir. Arduino, üzerine bağlanan sensörlerden gelen girdileri okur ve bir çıktı haline getirir, Örneğin hava karardığında ışıkları yakabilir, bir hareket algıladığında bir motoru çalıştırabilir, alev algıladığında alarmı çalabilir vs. Arduino ile yapılabilecekler hayal gücünüz ile sınırlıdır. Üzerindeki mikro denetleyiciye bir dizi yönerge göndererek ne yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz. (Detaylı Bilgi)

Ali’s Robotics Scratch Eğitim Kartı, çocukların kolay ve güvenli bir şekilde kodlama projelerini öğrenmeleri için geliştirilmiştir. Arduino UNO ile entegre olarak çalışan eğitim kartının üzerinde, çocukların temel robotik konuları öğrenebilmeleri için gerekli elektronik komponentler mevcuttur.

CODE.ORG
Başlangıç seviyesindeki kodlamaya giriş derslerinde code.org müfredatı takip edilmekte ve tüm öğrencilerimizin “Hour of Code” etkinliklerine katılımı sağlanarak başarı sertifikaları verilmektedir. code.org öncelikle Amerika’daki öğrencilerin bilgisayar bilimi öğrenmesine yardımcı olan bir organizasyondur ancak tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Code.org® kar amacı gütmeyen, bilgisayar bilimlerine erişimi yaygınlaştırmak için çalışır. Vizyonu, her okuldaki her öğrencinin tıpkı fizik, kimya veya matematik gibi kodlamayı da öğrenme fırsatına sahip olmasıdır. Code.org, ABD’deki K-12 bilgisayar bilimleri için kullanılan müfredatı sağlar. Code.org, Microsoft, Facebook, Infosys Vakfı, Google, Omidyar Ağı ve çok daha fazlasını içeren cömert bağışçılar tarafından desteklenmektedir.

Scratch, çocuklara kodlamayı öğreten ve sevdiren platformlardan biridir. Web sitesinde çocuklar, bir karaktere talimatlar vermek için kod bloklarını sürükle ve bırak sistemi ile kullanırlar. Scratch, çocukların hikâyeler, oyunlar ve animasyonlar gibi etkileşimli medyaları tüm dünyadan insanlarla programlayıp paylaşabilecekleri bir programlama dili ve çevrimiçi topluluktur. Çocuklar Scratch ile yaratıcı düşünmeyi, işbirliğini ve sistematik biçimde mantıklarını kullanmayı öğrenirler. Scratch, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab’daki Lifelong Kindergarten grubu tarafından tasarlanmakta ve sürdürülmektedir.

Robotik eğitimlerinde kullandığımız mBLOCK uygulaması, Scratch temelli yazılan kodların, Arduino üzerinde çalışmasını sağlar.

App Inventor, Google tarafından ortaya çıkarılan ve sonrasında Massachusetts Institute of Technology tarafından geliştirilen özgür bir web uygulamasıdır. Yeni başlayanların Android işletim sistemi için kolaylıkla uygulama yapmasına olanak sağlar.

Tinkercad 3D tasarıma, elektroniğe ve kod yazmaya yönelik kolay kullanılan, ücretsiz bir uygulamadır. Öğretmenler, çocuklar, hobi sahipleri ve tasarımcılar tarafından her şeyi hayal etmek, tasarlamak ve gerçeğe dönüştürmek için kullanılır.

3D Printer ile üç boyutlu baskı, sanal ortamda (Ör:Thinkercad ile) tasarlanmış herhangi bir şekildeki üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilmekte olup yaygın olarak PLA ve ABS Filament kullanılmaktadır.

Eğitimimiz Hakkında

  • mBot, Micro:bit, Makey Makey, Ali’s Robotics Scratch Eğitim Kartı, atölyemizde her öğrenci için  ayrı ayrı verilmektedir.
  • Bee-Bot/Blue Bot, Cubetto, Matatalab, LEGO Education setleri ise 2–4 kişilik grup aktivitelerinde kullanılmaktadır.
  • Kodlama eğitiminde programlama dilleri başlangıç seviyesinden ileri seviyeye doğru verilmektedir. (Scratch, mBlock, C/C++ ve Python ile kodlama, Tinkercad ile 3D Tasarım, AppInventor ile Mobil Uygulama Hazırlanması, 3D Printer Kullanımı)
  • Robotik kodlama eğitimimiz sürdürülebilir bir yapıda olup çocuklarımızın yaş ve seviyesine uygun olarak ilerletilmektedir.
  • Eğitimlerimizde Windows 7 ve üzeri işletim sistemine sahip, üzerinde USB portu bulunan herhangi bir marka/model dizüstü bilgisayara gereksinim duyulmaktadır.
  • 1.Sınıf öğrencilerinin bilgisayar getirmelerine gerek yoktur. Arduino ve temel robotik komponentlerle çalışmak için bir adet taşınabilir şarj aleti (powerbank) getirmeleri yeterli olacaktır.