Erken Kodlayan Yol Alır

Atalarımızın bir sözü vardır “ Erken kalkan yol alır” diye eğer bu sözü günümüze uyarlayacak olursak ERKEN KODLAYAN YOL ALIR diyebiliriz sanırım.

Güzel vatanımızda yaklaşık 1 milyon öğretmen 17 milyon öğrenci var. Bu çocuklarımız yaklaşık 10-15 yıl içinde toplumun aktif yetişkinleri olarak yerlerini alacaklar. Gelecek 10 yıl içerisinde yaşanacaklar onların tüm hayatını belirleyecek önemli teknolojik gelişmelere sahne olacağı için onları bugünden yaşayacakları yeni düzene hazırlamak bugünün yetişkini olarak bizim sorumluluğumuzdur.

Her devir kendine göre eğitim-öğretim metotları kullanmıştır. 21. Yüzyılın aktif bireyleri olacak  “Z jenerasyonu” diye adlandırılan çocuklarımızı yetiştirirken, eğitimde teknoloji kullanmamız temel amacımız olmalıdır.

Hedefimiz; meraklı, analitik soru sorabilen, hata yapmaktan çekinmeyen, neyi farklı yapabilirim diye düşünen, yaratıcı, üreten nesil yetiştirmek ise ilk yapmamız gereken onlarla oyun oynamamızdır.

İnsanın en doğal dürtüsü olan kabul görme ve kontrol etme ihtiyacını sosyal medyada ve oyunda karşılayan çocuklarımızı doğru oyunlara yönlendirerek hem ihtiyaçlarını karşılamış hem de teknolojiyi eğitime katmış oluruz.

Code.org, Scratch, Mblock, Arduino (elektronik kart) ve sensör (robotik materyal) kullanımlarını öğreterek çocuklarımızı teknoloji sever, kod okur-yazarı, multidisipliner, ekip çalışmasına yatkın, tasarımcı ve keşif tutkusu taşıyan bireylere dönüştürmemiz mümkündür.

Bir çocuğun hayatında fark yaratabilme fikri her zaman yaşamımda ön planda olmuştur. “AliKesfet.org” bu noktada vizyonumu geliştiren ve destek verdiğimiz çocuklardan aldığım samimi iltifatlarla ruhumu besleyen inanılmaz bir kaynak oldu benim için.

AliKesfet.org sosyal girişim projesinin, ülkemiz öğretmenleri ve öğrencilerinde kodlama ve robotik çalışmalar alanında farkındalık yaratmada ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Ve bu parlak projenin bir destekçisi olduğum için mutluluk duyuyorum.

Betül ÖZKUL

www.alikesfet.org Kurucu Üyesi