ARDUINO Nedir?

Kodlamaevi.com Robotik eğitimlerinde de kullanılan Arduino, kullanımı kolay, çocuklar tarafından kolaylıkla kodlanabilen, açık kaynak (Open Source) bir elektronik prgramlama platformudur. Robotik eğitiminin vazgeçilmez temel bileşenidir.

Arduino, üzerine bağlanan sensörlerden gelen girdileri okur ve bir çıktı haline getirir, Örneğin hava karardığında ışıkları yakabilir, bir hareket algıladığında bir motoru çalıştırabilir, alev algıladığında alarmı çalabilir vs. Arduino ile yapılabilecekler hayal gücünüz ile sınırlıdır. Üzerindeki mikro denetleyiciye bir dizi yönerge göndererek ne yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Yıllar boyunca Arduino, günlük nesnelerden karmaşık bilimsel araçlara kadar binlerce projenin beyni olmuştur. Öğrenciler, hobi sahipleri, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller gibi dünya çapında her kesimden geniş bir topluluğunun bu açık kaynaklı platform etrafında toplanmış olmasından dolayı yeni başlayanlara da işin uzmanlarına da çok yardımcı olabilecek inanılmaz miktarda erişilebilir bilgi mevcuttur.

Mert ÖZKUL (İlkokul 3.Sınıf Projesi)
Mert ÖZKUL (İlkokul 3.Sınıf Projesi)

Neden Arduino?

Arduino, basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmaya başlandı. Arduino yazılımı, yeni başlayanlar için kullanımı kolay, aynı zamanda gelişmiş kullanıcılar için de esnektir. Mac, Windows ve Linux’ta çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler onu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak için veya kodlama ve robotik eğitimlerinde projeler geliştirmek ve için kullanırlar.

Arduino, yeni bir şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır.

Bununla birlikte, arduino benzeri birçok mikro denetleyici ve mikro denetleyici platformu da bulunmaktadır. Parallax Basic Stamp, Netmedia’nın BX-24, Phidgets, MIT’in Handyboard ve diğerleri Arduino benzeri işlevsellik sunar. Bu araçların tümü, mikro denetleyici programlamanın dağınık ayrıntılarını alır ve kullanımı kolay bir paketle tamamlar.

Fakat Arduino, diğer sistemlere göre bazı avantajlar sağlamaktadır:

Ucuz – Arduino diğer mikro denetleyici platformlarına kıyasla ucuzdur.

Çapraz Platform – Arduino Yazılımı (IDE), Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu mikro denetleyici sistemi sadece Windows ile sınırlıdır.

Basit – Arduino Yazılımı (IDE, mBlock), yeni başlayanlar için kullanımı kolay, aynı zamanda gelişmiş kullanıcıların avantajlı olabilmeleri için de esnektir

Açık Kaynak – Arduino yazılımı, deneyimli programcılar tarafından açık kaynaklı araçlar olarak yayınlanır. Dil, C ++ kütüphaneleri vasıtasıyla genişletilebilir ve teknik ayrıntıları anlamayı isteyen insanlar Arduino’dan, temel aldığı AVR C programlama diline geçiş yapabilir. Benzer şekilde, isterseniz, doğrudan Arduino programlarınıza AVR-C kodu da ekleyebilirsiniz.